Laboratuvarımıza giren ilginç ve öğretici işleri burada anlatmaya çalıştığımızı bloğumuzu izleyenler biliyorlar. Son zamanlarda krizin de etkisiyle olsa gerek pek ilginç bir vaka ile karşılaşmayınca 2 aya yakın zamandır yeni bir yazı yazamadım. Geçtiğimiz günlerde hem Dr.Dt.Tuğgen Mersin hem de Dr.Dt. Neşet Ertaş Çal arkadaşlarımızdan maksiller defektli hastalara ait işler gelince konumuz ortaya çıktı. Tuğgen hanımın işinde, premaksiller bölgede dudak-damak yarığı nedeniyle oluşmuş bir defekt vardı ve hastanın ön dişleri yoktu. Kanin ve premolarlara protezin giriş yolunu sağlayan frezeli kronlar hazırlayıp, daha sonra 2 adet Hader tutucu kullanacağımız bir bar ile birleştirdik. Üzerine tutuculu döküm protez yaparak işi bitirdik. Neşet beyin hastası ise tam dişsiz vakaydı ve hasta üst çenesinin bir yarısını cerrahi tedavi nedeniyle kaybetmişti. Yapılacak protezde defekt alanı tutuculuğundan yararlanılması düşünülüyor ama aynı zamanda protezin ağır olmaması isteniyordu.

 

Maksillada zaman zaman bazı defektlerle karşılaşırız. Bunlar doğuşsal olabileceği gibi, travma veya cerrahi işlemler sonucu da ortaya çıkabilir. Bazen de cerrahi öncesinde dişhekiminin devreye girerek önceden protez yapması gerekebilir. Ağızdaki defektleri kapatan türdeki protezleri “obturatör” diye adlandırıyoruz. Obturatörler defekti kapatarak konuşma, çiğneme ve estetik gereksinmeleri karşılarken hastanın psikolojik olarak da rahatlamasını sağlar.

Defekt alanı, yeri ve büyüklüğüne göre değişmekle birlikte çoğu kere tutuculuk için kullanılırlar. Özellikle tam dişsiz ağızlarda defekt alanı tutuculuk için yarar bile sağlar. Ancak maksiller defektli hastalarda, kret bölgesinde kayıp olduğu durumlarda daha da belirginleşen bir sorun yaşanır: Protezler artan kitle yüzünden ağırlaşır. Bu sorunu aşmak için defekt içine giren parçanın içinin çukur olarak yapılması önerilmiştir. Nasofarenks alanı ile bağlantıda olan çukur bir protez hijyenik açıdan sorun yaratır ve kokuya neden olur. Bu durum hasta toleransını olumsuz olarak etkiler. Dr. Varoujan A. Chalian ve arkadaşları* obturatör protezleri hafifletebilmek için bir yöntem önermiştir. Neşet beyin işinde bu yöntemi uyguladık. İlerde benzer bir işle karşılaşabilecek dişhekimi ve dişteknisyeni arkadaşlarımız için bu yöntemi açıklamak istiyorum.Yöntemin aşamaları sırayla şu şekildedir:Hafif obturator yapım etapları

1) Ölçü alındıktan sonra kutulama yaparak alçı model elde edilir.

2) Klasik yöntemler ile protez dişli prova aşamasına kadar gelinir.

3) Protez muflaya alınır. Bu aşamada mufla derinliği önemlidir.(A)

4) Mufla açılır ve sıcak su ile mumu temizlenir.

5) Underkatlar bloke edilir.(B)

6) Defekt alanı ve karşısındaki dişli alan bir tabaka pembe mumla kaplanır.

7) Mum üzerinde en az 3 tane stoper alanı hazırlanır.(C)

8 ) Soğuk akril hazırlanır ve defekt alanındaki stoperler doldurulduktan sonra defekt alanı yaklaşık 2 mm kalınlığında soğuk akril ile kaplanır.(D)

9) Mufla kapatılır ve 15 dakika beklenir.(E)

10) Mufla açılıp soğuk akril kitle çıkartılır. Fazlalıkları temizlenir ve mufla içinde kontrol edilir. Mufla tamamen mumdan arıtılır.(F)

11) Sıcak akril tepilir ve soğuk akril kitle yerine yerleştirilir.(G) Daha önce soğuk akril kitle yapıştırılıp sıcak akril sonra da tepilebilir.

12) Mufla kapatılıp pişirilir.(H)

 

ho3.JPG

Daha sonraki işlemlere bilinen şekilde devam edilip protez bitirilir. Resimlerde ve şekilde göreceğiniz gibi Neşet beyin protezini hazırladık ve kendisine gönderdik. Daha sonra yaptığımız görüşmelerde hastanın protezinden memnun olduğunu öğrendik.

 

*Dr. Varoujan A. Chalian:Maxillofacial Prosthetics Multidisciplinary Practice (Williams & Wilkins: Baltimore, 1972)

Cevap yaz

Yorum yapmak için giriþ yapmalýsýnýz. Giriþ Yap »